Понеділок, 24.09.2018, 13:24

Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Пошук
Корисні сайти
 • Державне агенство земельних ресурсів України
 • Бажаєте дізнатися про хід роботи над вашим документом натисніть тут»
 • Інформація про земельні ділянки тут»
 • Інформація про земельні торги тут»
 • Районні державні адміністрації
 • Токмацька міська рада
 • Новий офіційний веб-сайт Держземагентства України
 •  Каталог статей
  Головна » Статті » Мої статті

  Збереження та відтворення родючості ґрунтів повинно стати основою сучасного агровиробництва
  Збереження та відтворення родючості
  ґрунтів повинно стати основою сучасного агровиробництва


  Ми, українці, маємо безцінне багатство, дароване нам природою – родючі землі, здатні не лише задовольняти потреби жителів держави у продуктах харчування, але й приносити країні неабиякі прибутки. Втім, не слід забувати, що родючість ґрунтів здатна змінюється під впливом чисельних факторів.

  Втрата родючості ґрунтів – болюча проблема
  До причин, через які ґрунти втрачають родючість, слід віднести практику часів Радянського Союзу, пов’язану з необдуманим максимальним залученням сільськогосподарських земель до інтенсивного обробітку. Завдяки цьому розораність території України  нині становить 53,8%, чого немає в жодній країні світу. Для порівняння, у США цей показник становить 27%, Франції – 42%, Німеччині – 33%.
  В Запорізькій області розораність сільськогосподарських угідь навіть перевищує середній показник по Україні і становить 84,8%. Така надмірна розораність території області, порушення екологічно-допустимого співвідношення ріллі, природних кормових, лісових і водних угідь є основним чинником розвитку водної та вітрової ерозії, дії яких піддається більш ніж 90% ґрунтів області.
  Болючі проблеми збереження родючості сільськогосподарських земель ще більш загострилися  після проведення розпаювання земель колишніх колективних сільськогосподарських підприємств. Розвиток різних форм власності та господарювання на землі без суворого державного контролю за станом земель, призвели до споживацького ставлення до землі та ігнорування екологічних вимог в угоду економічним інтересам. Адже, на жаль, переважна більшість новоспечених господарів,  нехтуючи станом ґрунтів та агротехнічними вимогами, в гонитві за прибутками, по три-чотири і більше років поспіль засівали поля лише «прибутковими» сільськогоспкультурами, керуючись виключно кон'юнктурою ринку. Власна економічна вигода – перш за все, вважали вони.  
  Роки такого безгосподарського, хижацького ставлення до землі, недодержання науково-обґрунтованих систем землеробства, внесення недостатньої кількості органічних та мінеральних добрив, недосконалість техніки і технологій обробітку ґрунту, низький науково-технічний рівень проектування, будівництва та експлуатації меліоративних систем, не виконання природоохоронних, протиерозійних та інших заходів негативно позначились на стані земель. Зараз в межах Запорізької області налічується 1212,7 тис.га еродованих сільськогосподарських угідь (58,1%), з яких рілля складає 1025, 4 тис. га, або 57,2% їх загальної кількості. За ступенем еродованості земель слабоеродованих налічується 685,9 тис.га (32,8%), середньоеродованих – 331,2 (15,9%), сильноеродованих - 195,6 тис.га (9,4%).
  В цілому з наявних 1905 тис.га орних земель області лише 840 тис. га відповідають допустимим нормам родючості, з кожних 10 га сільськогосподарських угідь тільки 1 га має екологічно безпечний і сталий стан.

  Безгосподарському використанню земель поставлено заслін
  Прогалину у законодавстві, яка дозволяла землевласникам і землекористувачам роками по-споживацьки ставитись до землі, було  ліквідовано з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України по збереженню родючості ґрунтів» від 04.06.2009 року №1443-V, який набув чинності з  01 червня 2010 року.
  Цим Законом було внесено зміни до Земельного кодексу України, згідно з якими земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва повинні використовуватись виключно відповідно до розроблених та затверджених в установленому порядку проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель. На період до 1 січня 2015 року зазначені вимоги поширено на власників землі та землекористувачів, які використовують земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею більш ніж 100 гектарів.
  Зазначені в законі вимоги цілком слушні, адже саме сівозміни є основою стабільності землеробства. Вони позитивно впливають на всі важливі ґрунтові режими, сприяють активній детоксикації шкідливих речовин, визначаючи, таким чином, весь необхідний комплекс розвитку агробіоценозу. Зважаючи на це, науково-обгрунтована система сівозмін широко застосовувалась за часів Радянського Союзу. В ті часи агрономи ретельно стежили за їх дотриманням, чудово розуміючи, що від цього залежать те тільки врожаї, а й збереження ґрунтів.
  Таким чином, розроблення проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь, визначене чинним земельним законодавством, має за мету здійснити організацію використання землеволодінь та землекористувань, виходячи з екологічних та економічних умов, формування необхідної інженерної та соціальної інфраструктури, а також спеціалізації сільгоспвиробництва. В процесі вирішення цих питань одночасно вирішуються проблеми із забезпечення раціонального використання та охорони земель. До того ж правильна науково-обгрунтована організація виробництва надає можливість сільгосппідприємствам отримувати максимальний прибуток при мінімізації затрат. Науковцями підраховано, що за умов повного освоєння зональних науково-обґрунтованих сівозмін у комплексі з іншими технологічними заходами можна підвищити продуктивність земель до 40-50%, забезпечивши при цьому відтворення родючості ґрунтів і збереження навколишного середовища.
  Незважаючи на законодавчі вимоги, діючі з 2010 року, і всі наявні переваги організації агровиробництва на підставі науково-обгрунтованих проектів сівозмін, на сьогодні у Запорізькій області лише 17 із 1237 великих агрогосподарств, що використовують земельні ділянки сільгосппризначення площею понад 100 га, мають проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель. Ще 319 з таких агрогосподарств  замовили виготовлення цих проектів землеустрою. Інші ж, ще й досі відкладають це питання на потім.

  Те, про що слід пам’ятати, приступаючи до весняно-польових робіт
  З 01 січня 2013 року набула чинності нова редакція статті 55 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якою встановлено відповідальність за використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без затверджених у випадках, визначених законом, проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, а також відхилення від цих проектів.
  Таким чином, починаючи з 01 січня цього року сільськогосподарські товаровиробники, які використовуватимуть земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею понад 100 гектарів без проектів землеустрою, які забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, підлягатимуть притягненню до адміністративної відповідальності. Розмір встановлених штрафних санкцій, передбачених для громадян, коливається від 50-100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто від 850 - 1700 грн.). Для посадових осіб  розмір штрафу значно вищий - від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100 - 8500 грн.).  Контроль за виконанням Закону здійснюватиметься працівниками державної інспекції сільського господарства Запорізької області.
  Впевнені, що передбачені діючим законодавством адміністративні заходи впливу допоможуть зрушити з мертвої точки вирішення проблем збереження та відтворення родючості сільськогосподарських земель. А науково-обгрунтовані сівозміни, як і раніше, стануть незаперечним правилом господарювання на землі.
  Категорія: Мої статті | Додав: Zemresyrs (12.06.2013)
  Переглядів: 898 | Рейтинг: 5.0/4
  Всього коментарів: 0
  Copyright MyCorp © 2018
  Створити безкоштовний сайт на uCoz